سلام ، به سایت شرکت مواد غذایی پاکدانان خوش آمدید.

زیستگاه برنج ایرانی :

 

برنج وعده غذایی اصلی کشور ما است و نقش بسزایی در سفره ایرانی دارد. بیشترین کشت این محصول در کشور در استان های گیلان و مازندران انجام می شود به نحوی که نزدیک به هشتاد درصد تولید برنج کشور در این دو استان انجام می شود.
علاوه بر این کشاورزان در استان هایی نظیر گلستان، اصفهان و خوزستان نیز اقدام به کشت و برداشت برنج می کنند اما از آنجایی که تولید برنج در چنین استان هایی با میزان بارندگی سالانه ارتباط مستقیم دارد، نمی توان آن ها در کنار گیلان و مازندارن، زیستگاه دائمی برنج ایرانی حساب آورد.
مواردی از جمله افزایش تولید داخلی، میزان واردات و همچنین تبلیغات برند ها در زمینه خرید برنج ایرانی را می توان عوامل تاثیر گذار در افزایش مصرف این محصول دانست.
با استناد به آمار ها می توان دریافت که مصرف سرانه برنج در سالیان اخیر افزایش قابل توجهی داشته و از حدود ۱۷ کیلوگرم در سالهای پیش به حدود 40 کیلوگرم رسیده و توانسته است رشدی بیش از دو برابری را در دهه های اخیر به ثبت برساند.

جایگاه ایران در تولید برنج دنیا
برنج به عنوان یکی از مهمترین محصولات کشاورزی ایران به شمار می رود و به عنوان محبوب ترین محصول کشاورزی شمال ایران شناخته می شود. در ایران رقم های مختلفی از برنج تولید می شود و ایران به عنوان یکی از پانزده کشور برتر تولیدکننده برنج در دنیا مطرح است.
برنج های مختلف ایرانی علاوه بر بازارهای داخلی به دیگر کشورهای دنیا نیز صادر می شوند که کشورهای آلمان، آمریکا، روسیه، قطر، ارمنستان و عراق به عنوان بزرگترین مقاصد تجاری برنج ایرانی به شمار می روند.
برنج محصولی است در گذشته کاشت آن در مناطق مختلفی از کشور ایران رواج داشت و در حال حاضر به دلیل خشکسالی و محدودیت های دولت کشت آن بیشتر در نقاط شمالی کشور رواج دارد.

انواع برنج ایرانی :

برنج ایرانی هم در استان های شمالی ایران کاشته می شود ، هم در دیگر استان ها. از گیلان و مازندران و گلستان گرفته تا فارس و اصفهان و خراسان شمالی . تعداد استان هایی که برنج در آنها ، به مقدار های مختلف کاشته می شود، تا ۱۷ استان نیز گفته شده است. اما بهترین و محبوب ترین و اعلاترین و عالی ترین برنج هایی که معمولا در شمال ایران کاشته می شود چه برنج هایی هستند ؟ ما در این نوشته تلاش می کنیم تا به صورت کوتاه ، به بررسی برنج هایی که در استان های شمالی ایران ، یعنی گیلان ، مازندران و گلستان کاشته می شود، بپردازیم و مشخصات و ویژگی ها و صفات آنها را برای شما معرفی و با یکدیگر مقایسه نماییم.
برنج هاشمی : برنج بلند دانه و خوش پختی است که ابتدا در روستایی در استان گیلان کشف شد ؛ به دست پرتوان کشاورز خلاق و باهوشی به نام یوسف هاشمی که در جشنواره ملی برنج شکرانه ایران نیز به صورت رسمی از وی تقدیر شده است. سپس به صورت گسترده تر در استان گیلان کاشته شد و پس از آن به استان های مازندران و گلستان نیز گسترش یافت. برنج هاشمی ، یکی از برنج هایی است که بیشترین سطح زیر کشت را در استان های شمالی دارا می باشد و به دلیل شکل و ساختار و پخت مناسبی که دارا می باشد، در بازار نیز طرف داران زیادی را دارا می باشد.
دقت داشته باشید که برنج هاشمی یکی از محبوب ترین برنج های گیلان و مازندران است و می توان آن را به عنوان بهترین برنج طعم دار ایرانی به حساب آورد.
این برنج ، بیشترین مقاومت را در برابر آفت های گیاهی و جانوری دارا می باشد و به همین علت، یکی از سالم ترین برنج های ایرانی شمال است؛ چرا که به سم شیمیایی کمتری برای دفع آفت ها نیاز دارد و کود صنعتی کمتری نیز برای تولید آن استفاده می گردد.
برنج دم سیاه صدری گیلان : برنج دم سیاه صدری گیلان، جزو برنج های دست بالا و اعلا به حساب می آید؛ عطر خوبی دارد و رنگ سفید دانه آن ، گویی رگه بسیار نازکی از رنگ کرم روشن را دارا می باشد.
 تفاوت برنج دم سیاه با برنج هاشمی بسیار اندک است و از نظر بسیاری از ویژگی ها ،این برنج به برنج هاشمی شبیه است و در واقع به نوعی برادر آن حساب می شود. محصول دمسیاه در هر هکتار، کمتر از محصول هاشمی در همان هکتار است
برنج طارم مازندران : طارم یک خانواده شلوغ است ! خانواده ای که حداقل ده فرزند دارد.

 طارم نام کلی ای برای تعدادی از برنج های خوب و خوش پخت است که کاشت آن ، با اینکه در همه مناطق شمال از روستاهای گیلان گرفته تا مازندران و گلستان ، وجود دارد.
طارم هاشمی مازندران و در کنار آن طارم عطری محلی مازندران، از برنج های پرعطر و خوش نشین است که پخت و عطر آن ، گوارای وجود بسیاری از هم وطنان عزیز ایرانی می باشد.
کشاورزان شهرهای فریدون کنار، دابودشت، محمودآباد و روستاهای اطراف، در این سال ها به کشت دوم برنج طارم و دیگر برنج ها روی آورده اند و با وجود تمام اختلاف نظرهایی که در میان مسوولین و کارشناسان در زمینه کاشت دوم برنج وجود دارد، به کشاورزی خویش مشغول می باشند.
برنج علی کاظمی : داستان کشف برنج علی کاظمی نیز همانند برنج هاشمی است ؛ یعنی در روستایی در فومن به دست کشاورزی با نام علی کاظمی کشف شد و پس از آن ،دردیگر نقاط استان گیلان ، طرفداران خودش را پیدا کرد. گفته شده که آب و هوا و خاک نواحی غربی استان گیلان (صومعه سرا و فومن) می طلبد که برنج علی کاظمی در این منطقه ها کاشته بشود.
برنج شیرودی شمال : شیرودی از برنج های میان رده و متوسط شمال است . یکی از گزینه های اصلی مسوولین خرید کارخانه ها ، شرکت ها یا گروه های صنعتی بزرگ، همین برنج شیرودی است؛ چرا که از برنج های پر محصول خوب و جون دار ایرانی بوده و قیمت مناسبی دارد. پس میتوان گفت یکی از رقبای برنجهای خارجی میباشد .
برنج های پرمحصول ، برنج های خزر ، بی نام ، ندا ، حسنی ، سپیدرود، نعمت ، شفق ، فجر ، درفک ، بهار۱ ، آمل ۳ ، گیلانه و ساحل از برنج های پرمحصولی هستند که در شمال ایران ، کم و بیش کاشته می شوند.
 برخی از این برنج های پرمحصول، حاصل ترکیب بین دو برنج مختلف است که در موسسات تحقیقاتی برنج به دست آمده است. مثلا برنج آمل ۳ ، از فیلیپین آورده شده و برنج های ساحل و شفق، ترکیباتی از برنج باسماتی پاکستان است.

 تعدادی از این برنج های پرمحصول، در حال حاضر آن قدر کم کاشته می شوند که می توان گفت که کاشته نمی شوند و در واقع جزو برنج های منقرض شده به حساب می آیند.
برنج سرلاشه یا نیم دانه : سرلاشه یا نیم دانه، در واقع برنج محسوب نمی شود؛ بلکه دانه های شکسته شده در اندازه های مختلف از برنج های دیگر است که پس از سورت شدن در شالی کوبی، به دست می آید.
 سرلاشه یا نیم دانه هر برنج ، با سرلاشه یا نیم دانه برنج دیگر متفاوت است؛ ولی از نظر ویژگی های پخت، تقریبا همان ویژگی های پختی برنج اصلی ای که از آن به دست آمده را دارا می باشد.
 یکی از بهترین سرلاشه ها، سرلاشه طارم مازندران و سرلاشه هاشمی گیلان است که هر دوی آنها، پخت و قیمت خوبی را نیز دارا می باشد.

پنج روش موثر تشخیص برنج مرغوب ایرانی :
از آن جایی انواع متفاوت برنج از لحاظ ظاهری شباهت فراوانی به یکدیگر دارند، تشخیص و تمایز برنج مرغوب از نمونه های با کیفیت پایین تر، عملا امری دشوار است که از عهده هر فردی بر نمی آید. به همین خاطر قصد داریم برخی از مهم ترین شاخصه های شناخت برنج مرغوب را معرفی کنیم تا خوانندگان این مقاله با اطمینان و آسودگی بیشتری اقدام به خرید برنج نمایند.

روش سنتی برای تشخیص عطر و بوی محصول بدین شکل است که مقداری برنج را بر روی یک کف دست قرار می دهند و در ادامه با ساییدن دانه ها بین دو دست و دمیدن در آن سعی می کنند عطر آن را استشمام کنند. یکی از مشکلات این روش عدم امکان تشخیص عطر و بوی برنج های ترکیب شده است و اصلی ترین دلیل که نمی توان به این شیوه استناد کرد آن است که به تازگی برخی تولید کنندگان برای با کیفیت نشان دادن محصولات خود، اقدام به معطر کردن برنج با ترکیبات شیمیایی بخصوص می کنند. ترکیباتی فریبنده که در عین حال اثرات سوئی برسلامتی انسان نیز دارد.

روش تشخیص چربی برنج نیز شباهت فراوانی به شیوه ارزیابی عطر و بوی آن دارد. اگرچه میزان چربی بسیار ناچیز می باشد اما نکته حایز اهمیت آن است که برنج مرغوب از میزان چربی کمتری برخوردار است. شیوه فوق یکی از آزمون هایی است که افراد متخصص و با تجربه برای شناخت بهترین برنج ایرانی از آن استفاده میکنند.

به طور معمول نسب طول یک دانه برنج مرغوب باید بین ۵-۸ برابر عرض آن باشد در غیر این صورت اندازه یک دانه بیش از حد کوتاه و یا بلند می شود که چندان ایده آل نیست. ضریب رعنایی نکته ساده ای است که در هنگام خرید برنج باید به آن توجه داشت.

محصولات مرغوب معمولا جنسی مانند گچ و ظاهری غیر شفاف دارند. البته این مورد تنها ناشی از تجربیات کارشناسان و عوامل فروش است و تا کنون تحقیقات علمی، درستی این فرضیه را مشخص نکرده اند.

یکی از مهم ترین شاخصه های تشخیص بهترین برنج ایرانی، توجه به عطر و بوی برنج در هنگام پخت آن است. محصول مرغوب حین جوشیدن در آب، عطر خوشایندی از خود متصاعد می کند.عطر و بوی خوش برنج که برای بسیاری از بانوان خانه دار آشنا است.
علاوه بر این محصول با کیفیت زمان کمتری برای پخته شدن نیاز دارد و پس از پخت نیز تا مدت قابل توجهی خوش خوراک و نرم باقی می ماند و طعم و مزه خود را از دست نمی دهد.
یک نکته مهم و تاثیر گذار دیگر که در هنگام خرید برنج باید به آن توجه داشت، زود هضم بودن برنج ایرانی است که موجب می شود به مصرف کننده احساس سنگینی بیش از حد دست ندهد. با در نظر داشتن برخی نکات ساده مانند موارد فوق، می توان تصمیم گیری بهتری در هنگام خرید برنج داشت .

تحلیل بازار برنج

تحلیل بازار برنج

گره ارزی ترخیص ۳۰۰ هزار تن برنج دپو شده

گره ارزی ترخیص ۳۰۰ هزار تن برنج دپو شده

پنج روش موثر تشخیص برنج مرغوب ایرانی

پنج روش موثر تشخیص برنج مرغوب ایرانی

طرز پخت برنج ایرانی

طرز پخت برنج ایرانی

تشخیص برنج خوب ایرانی

تشخیص برنج خوب ایرانی

پیشینه کشت برنج در ایران و جهان

پیشینه کشت برنج در ایران و جهان

اطلاعات تماس

  • ایران ،کردستان، سقز، میدان آزادی، جنب مدرسه نیایش، ساختمان زاگرس طبقه اول
  • 08736220144-6
  • info@pakdanan.com

ساعات کاری

پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته

شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00