سلام ، به سایت شرکت مواد غذایی پاکدانان خوش آمدید.

برنج هندی :

برنج هندی یکی از مهمان های دائمی سفره بسیاری از مردم ایران است. برنج محصول کشاورزی و از دسته خشکبار است که به عنوان یکی از غذاهای مشترک تمامی مردم آسیا به شمار می رود، و گونه های مختلفی از این محصول در سرتاسر قاره کهن آسیا تولید می شود.
برنج هندی و به طور کلی برنج محصولی است که بازار مشتاق و مشتری پسندی در ایران دارد. در حال حاضر ایران با اینکه یکی از تولیدکنندگان برنج در دنیاست اما به عنوان چهارمین کشور وارد کننده این محصول در دنیا شناخته می شود. برنج های خارجی موجود در بازار ایران از کشورهای مختلفی وارد می شوند. در حال حاضر کشورهای هند، تایلند، ایالات متحده آمریکا، پاکستان، ویتنام، ایتالیا، چین، اروگوئه، کامبوج و میانمار از مهمترین و بزرگترین صادرکنندگان این محصول به ایران شناخته می شوند. و برنج هندی محصولی است که در سرتاسر قاره آسیا شناخته شده است.
برنج هندی یکی از ارقام برنج خارجی در ایران است.

می توان برنج هندی را در دودسته باسماتی و غیره باسماتی تقسیم بندی کرد.

باسماتی :

برنج باسماتی نوعی از برنج دانه بلند است که به عطر و طعم خوب شناخته شده است و بیشترین محصول در هند و پاکستان بشمار میرود.مرکز اصلی آن در منطقه پنجاب می باشد و این گرید دارای دانه بندی بلندی نسبت به سایر اواع برنج میباشد.این دسته شامل برنجهای 1121 ، تردیشنال باسمتی،،1509، سوگاندا ،1401 که در فرآیند تولید به چهار نوع راو ، استیم ، گلدن و سیله بخش بندی میشود .
مناطق کشت:
مناطق تولید برنج باسماتی در هند در ایالت های پنجاب ، هاریانا ، هیماچال پرادش ، دهلی ، اوتاراکند ، اوتار پرادش و بیهار قرار دارد.
صادرات:
هند صادرکننده اصلی برنج باسماتی به بازار جهانی است. این کشور در سال 2018-2019 بیش از چهار میلیون تن برنج باسماتی صادر کرده است
مقصد عمده صادرات این کشور ایران ، عربستان سعودی ، عراق ، امارات متحده عربی و یمن میباشد .
باسماتی (تلفظbaːsmət̪iː] در شبه قاره هند) انواع برنج معطر بلند و باریک است که به طور سنتی از شبه قاره هند تهیه شده است. از سال 2018-2019 ، هند به 65٪ از بازار برنج باسماتی در خارج از کشور، صادرات کرده است ، در حالی که پاکستان باقی مانده ی این ظرفیت را به خود اختصاص داده است. با این وجود ، باسماتی از نظر جغرافیایی منحصر به مناطق خاص هند و پاکستان است.
مطابق بااستاندارد اداره جهاد کشاورزی و موسسه پژوهش های هند ، در صورت داشتن حداقل متوسط طول برنج آسیاب شده از پیش پخته شده 7 میلی متر و متوسط عرض برنجهای آسیاب شده تا 2 میلی متر ، را میتوان جزو برنجهای واجد شرایط برای دسته باسماتی لحاظ نمود.

انواع برنج باسماتی BASMATI :

این گرید از برنج دارای مزه و عطر عالی و غنی از مواد مغذی میباشد که از لحاظ ارزش غذایی در سطح بسیار مطلوبی می باشد که از مشخصه های ظاهری آن می توان به طول دانه که در حدود 7.2 میلی متراست اشاره کرد.

این گرید از برنج با توجه به شکل ظاهری (طول دانه 8.30-8.40 میلی متر)و عطر و طعم خوب و ظاهر یکدانه و بدون چسپنگی بعد از پخت دارای دارای بیشترین سطح تقاضا الخصوص در ایران میباشد.
بازار اصلی این گرید بیشتر آسیا ( علی الخصوص خاور میانه ) و حتی مناطقی از اروپا،آفریقا می باشد و با توجه به سطح مورد تقاضای بالا بازار های مورد نظر آن روز به روز در حال افزایش میباشد.

زمان برداشت این گرید زودتر از برنج 1121 می باشد و مدت زمان برداشت آن نیز کمتر از سایر گرید ها می باشد.از مشخصه های ظاهری آن می توان به دانه بندی)8.40 و کمتر از آن )و شباهت بسیار زیاد با برنج 1121 اشاره کرد.با توجه به پر بازده بودن این گرید، دارای سطح محبوبیت زیادی در میان کشاورزان می باشد و دارای سطح قیمتی پایین تری نسبت به 1121 است.

این گرید بیشتر در مناطق شمال غربی هیمالیا برداشت میشود و از مولفه ی ظاهری آن میتوان به طول دانه 7.60 میلی متر ،ظرافت و بافت صاف اشاره کرد.از لحاظ مشخصات کیفیتی بسیار شبیه به 1121 می باشد اما دارای طول دانه کوتاه تر میباشد.این گرید با توجه به قیمت و کیفیت آن دارای تقاضا و مصرف داخلی میباشد.

این گرید بیشتر در مناطق شمال هند برداشت میشود و دارای دانه بندی نسبتا کوتاهتری (در حدود 7.90تا 8.00 میلی متر) و کیفیت ضعیف تر و سطح قیمتی نسبتا پایین تری در مقایسه با گرید 1509 می باشد.

برنج غیره باسماتیNON-BASMATI :

در دنیا تنوع انواع برنج بسیار زیاد می باشد که بیشترین آنها در کشور هند می باشد . برنج باسماتی با این حجم زیاد پایینتر از 5 % کل محصولات هند را شامل میشود و برنج غیره باسماتی از لحاظ شکل و سایز متفاوت تر از سایر گریدها می باشد چون بعضی از آنها دانه بلند،برخی دانه کوتاه و ضخیم و…می باشد ولی در کل دارای مولفه های تقریبا یکسانی از لحاظ کیفیتی با برنج باسماتی می باشد.
با توجه به نرخ پایین این دسته بیشتر به بازارهای افریقا ،بنگلادش و نپال صادر میشود.
این نوع برنج شامل تنوع زیادی از قبیل :
PR11-PR14-SHARBATI-SONA MANSURI-PARMAL-IR 64-IR36-SWARNA,… می باشد.

برنج PR11 جزو برنج های دانه بلند غیره باسماتی می باشد که در مناطق و استانهای شمالی هند کشت می شود. براساس مزیت اقتصادی و قیمت پایین این گرید به عنوان منبع غذایی، زیاد مورد استفاده عموم قرار می گیرد.
با توجه به آزمایشهای انجام شده این نوع برنج دارای سطح نشاسته کمتری می باشد که این باعث هضم راحت تر آن شده است.
طول دانه: 6.50-6.85 میلی متر

این گرید از برنج غیره باسماتی نیز مانند برنج PR11اکثرا در مناطق شمالی هند کشت می شود و دارای تمام مشخصات کیفیتی یکسان با گرید PR11 می باشد و تنها تفاوت موجود، در سایز دانه میباشد.
طول دانه:6.10-6.90 میلی متر

این گرید نیز دارای شرایط یکسان با PR11 و PR14 می باشد.
طول دانه:7.10-7.20 میلی متر

این گرید برنج نیز دارای شرایط پخت یکسانی با نمونه گریدهای قبلی در دسته غیره باسماتی می باشد و اکثرا در استانهای شمالی هند از قبیل :UPوBIHARوWEST BANGALبرداشت میشود.
طول دانه:5.00 میلی متر

این گرید از برنج غیره باسماتی اکثرا در تمام مناطق هند از قبیل HARYANA,PANJAB,UP,WEST BANGAL,CHATTISGARH,BIHARبرداشت میشود و شرایط پختی آن شبیه سایر گرید محصولات غیره باسماتی می باشد.
طول دانه:5.00-5.40 میلی متر

منطقه برداشت این گریدها اکثرا در کل مناطق هند از قبیل :GUHRAT,CHATTISGARH,ANDHRA PRADESHمی باشد و عمدتا به بازار های آفریقا و آسیا صادر می باشد.
طول دانهIR64:6.00-6.10 میلی متر
طول دانهIR 36:5.00-5.20 میلی متر

این نوع غیره باسماتی(در مقایسه با گرید های دسته خود) اکثرا در مناطق WEST BANGALبرداشت میشود وبه بازار های آسیا و آفریقا نیز صادر میشود.

طول دانه:5.00-5.100 میلی متر

باید در نظر داشت که برای گرید های مختلف برنج ، انواع متفاوتی بصورت ذیل :
WHITE SELLA-STEAM-RAW-GOLDEN SELLA وجود دارد.

شاخص های انواع گرید برنج هندی پر مصرف در بازار ایران:

اطلاعات تماس

  • ایران ،کردستان، سقز، میدان آزادی، جنب مدرسه نیایش، ساختمان زاگرس طبقه اول
  • 08736220144-6
  • info@pakdanan.com

ساعات کاری

پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته

شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00